Totiž teprve až když dojde k požáru nebo jiné živelní katastrofě, majitelé nemovitostí zjistí, že jejich pojistka zdaleka neodpovídá skutečné škodě a vyplacené peníze na nové bydlení nestačí. Jak je to možné? Majitelé si jednoduše nehlídali svoji pojistku a péče o ni pro ně skončila v den, kdy ji podepsali. To se ale zvlášť v dnešní době nemusí vyplatit.
Některé pojišťovny sice pracují s omezenou tolerancí, výrazný problém s takzvaným podpojištěním ale pravděpodobně hrozí všem, kdo mají pojistnou smlouvu na nemovitost uzavřenou už více než čtyři roky a dosud ji neaktualizovali. Podle odborníků je dobré aktualizovat pojistku nejméně každé dva roky.
Jen 42 % Čechů v posledních 5 letech aktualizovalo pojistnou smlouvu.
*Zdroj: Výzkum IPSOS pro Kooperativu, 1050 respondentů
Ceny nemovitostí v posledních letech raketově rostou. Od začátku pandemie, tedy od jara 2020, vzrostly ceny nemovitostí o 25 až 30 procent. „Tento problém se netýká jen Prahy, ani další krajská a okresní města na tom nejsou jinak. Například v Jablonci nad Nisou je meziroční nárůst těžko uvěřitelných 28 procent,“ říká Jan Babka z Next Reality. Podle serveru Hypoindex.cz se na konci roku 2021 starší byty v osobním vlastnictví prodávaly v Brně či Olomouci až o 53 procent dráž než na konci roku 2019, v Ostravě dokonce o více než 80 procent. Podobně je to i s domy či pozemky.
Nejdražší bydlení je stále v Praze, nejlevnější byty hlásí Ústecký a Karlovarský kraj. Podle společnosti Deloitte rostou ceny za metr čtvereční nejrychleji ve Zlíně. I přes zvyšující se ceny poptávka po nemovitostech stále roste. A také právě proto – jde totiž o spojené nádoby.