Novinky ve spolupráci s

Český obranný průmysl je tahounem domácí ekonomiky. Skupina CSG v něm hraje klíčovou roli

Česká republika má v oblasti obranného průmyslu dlouhou tradici a její výrobky patří mezi světovou špičku. Tento sektor dnes zaměstnává přes 20 000 lidí a poptávka po odbornících dále roste. Obranný průmysl je nejen strategickým pilířem bezpečnosti, ale také významným motorem české ekonomiky.

arrow

Česká republika je historicky silná ve výrobě pozemní obrněné techniky, ručních zbraní, malorážové munice a radarových a sledovacích systémů. Na výrobní tradici v těchto odvětvích se z velké části podílí soukromé společnosti, především pak průmyslově-technologická skupina Czechoslovak Group (CSG).

Český obranný průmysl v roce 2023 vygeneroval tržby ve výši 3 miliardy eur, což odpovídá 1 % HDP. Velkou část této produkce tvoří export – české zbraně, munice, radary a vojenská technika se dostaly do 98 zemí světa1).

Obranný průmysl představuje investici, která se Česku vrátí

Pokud ministerstvo obrany investuje do domácí produkce, každá utracená koruna se násobně vrací zpět do ekonomiky. Jak to funguje? Investice do domácího obranného průmyslu mají multiplikátor 1,1, což znamená, že každá koruna vložená do tohoto odvětví přinese české ekonomice o 10 % více1). U komplexních produktů, jako jsou obrněné transportéry Pandur, je multiplikační efekt ještě výraznější – zde se investice zhodnotila až 3,2násobně1).

foto1shadow

Konkrétně u zakázky na 20 Pandurů pro českou armádu dosáhl celkový přínos 5 miliard korun, přičemž přímá investice činila necelých 1,6 miliardy korun1).

„Pokud ministerstvo obrany využívá domácí obranný průmysl, je to investice, která se v české ekonomice multiplikuje.“

Andrej Čírtek, mluvčí CSG

Skupina CSG patří se svými zakázkami k největším hráčům na trhu a zásadně ovlivňuje rozvoj celého odvětví.

Věděli jste, že…?

• Téměř 80 % českých občanů 1) se domnívá, že schopnost země bránit se je životně důležité pro její suverenitu.

• Pouze 39 % českých občanů 1) se domnívá, že naše armáda je na úrovni vyspělých západních zemí.

CSG je klíčový zaměstnavatel v obranném průmyslu

Obranný průmysl není jen o vojenské technice – představuje stabilní zaměstnavatele v regionech, kde často nahrazuje útlum automobilového průmyslu. V podnicích sdružených v Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu ČR dnes pracuje přes 20 000 lidí1), přičemž toto číslo postupně roste s příchodem pracovníků z jiných výrobních sfér, například automobilového průmyslu.

foto2shadow

Silnou roli hraje právě skupina CSG, která zaměstnává více než 6 000 lidí, tedy téměř 30 % všech pracovníků1) v českém obranném průmyslu. Mezi její členy patří Tatra Defence Vehicle, Excalibur Army, Retia a Eldis, společnosti specializované na výrobu obrněné techniky, radarových a sledovacích systémů.

Strategická odvětví českého průmyslu si zaslouží podporu

Český obranný průmysl patří k nejvýznamnějším sektorům s vysokou přidanou hodnotou. Přesto se většina největších armádních zakázek stále realizuje u zahraničních firem. To brzdí nejen růst obranného průmyslu, ale i české ekonomiky jako celku.

„Jsme přesvědčeni, že právě v oblasti pozemní techniky by mělo být zapojení domácího obranného průmyslu maximální, protože v této oblasti máme silné schopnosti. Pokud jde o zakázku na komplexní systém pozemní techniky, jako je obrněnec Pandur EVO, do domácího průmyslu, jedná se o investici, která se v dodavatelském řetězci multiplikuje trojnásobně. To znamená významný pozitivní dopad na zaměstnanost a odvody do veřejných rozpočtů. Zahraniční dodavatel přenese do českého průmyslu jen montáž pro jedinou zakázku, zatímco skutečný český výrobce přináší i díky exportnímu potenciálu trvalou přidanou hodnotu.“

Andrej Čírtek, mluvčí CSG

Česká republika se řadí mezi země s nejnižším podílem na vojenském výzkumu a vývoji, což vede k:

• Pomalejší inovaci a nižší atraktivitě přímých zahraničních investic.
• Nižšímu tempu modernizace armády a připravenosti na budoucí hrozby.

Pokud chce Česká republika posílit svou obranyschopnost a ekonomickou stabilitu, musí domácí průmysl více podporovat. Skupina CSG dokazuje, že české firmy mají know-how, tradici i kapacity stát se klíčovým hráčem nejen na domácím, ale i světovém trhu.

Czechoslovak Group je v poprvé v TOP 100 světových zbrojovek

Česká firma je na 89. místě v žebříčku2) největších světových zbrojovek a v první stovce je poprvé. Skupina CSG podnikatele Michala Strnada loni zvýšila tržby o 71 % na 1,73 miliardy eur, čistý zisk pak zvýšila o 49 % na 210 milionů eur. Na tržbách skupiny se z více než 70 % podílel obranný průmysl. CSG je po Rheinmetallu (a Expalu, který také patří Rheinmetallu) největším výrobcem velkorážové munice v Evropě.

Významné zapojení českých firem do armádních zakázek

Úspěšným příkladem zapojení českého průmyslu do českých vyzbrojovacích projektů při akvizici techniky ze zahraničí je dodávka samohybných houfnic Caesar, kde podíl českých firem dosahuje 40 %1), přičemž klíčovou roli v něm hraje právě společnost CSG, která dodává podvozky. Stejně vysoké zapojení českých firem je i u projektu pásových bojových vozidel CV90.

foto3shadow

CSG investuje do inovací a do výzkumu

Český obranný průmysl by mohl být ještě silnější, kdyby stát více podporoval výzkum a vývoj. Podle analýz patří ČR mezi země s nejnižším podílem investic do vojenského výzkumu v Evropě.

Naštěstí zde působí soukromé společnosti, které tento nedostatek kompenzují.CSG dlouhodobě investuje do inovací – vyvíjí nové zbraňové systémy a obranné technologie. Příkladem jsou houfnice DITA a MORANA od Excalibur Army nebo vytvoření fondu Presto Tech Horizons, který se zaměřuje na podporu nových technologií v oblasti obrany a bezpečnosti.

1) Analýza obranného průmyslu 2024, zpracováno pro Sekci obranného průmyslu HK ČR zpracovala společnost EY.
2) Zpráva o mezinárodním obchodu se zbraněmi rok 2023, Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).

Text: Seznam Brand Studio

Ochrana údajů

Obsah serveru je chráněn autorským právem. Jakékoli užití obsahu serveru včetně publikování nebo jiného šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu Seznam.cz, a.s., zakázáno.