Úzkostí či depresí trpí podle aktuálních dat každá desátá žena a každý šestý muž v Česku. „Za posledních 20 let se spotřeba antidepresiv zvýšila šestinásobně,“ dodává lékařka Ludmila Plšková, expertka pro zdravotní politiku Svazu zdravotních pojišťoven. Počet lidí, kteří v souvislosti s depresemi či úzkostmi vyhledali pomoc terapeutů, psychologů a psychiatrů, se za poslední dva roky ztrojnásobil. Psychiatři odhadují, že klinickou depresí vyžadující trvalou péči trpí v Česku více než 700 tisíc lidí. Některá z forem duševních poruch postihne v průběhu života téměř každého druhého člověka.
Lidé s duševními obtížemi se v náročných situacích ve velkém spoléhají spíše na sebe než na odborníky. „Pomoc psycholožek a psychologů vyhledá jen pár procent těch, kteří se potýkají s obtížemi. Mezi příčiny patří jak stigma okolo duševního zdraví a nedůvěra v odbornice a odborníky, tak jejich nedostatek,“ jmenuje možné příčiny Barbora Pšenicová, terapeutka a ředitelka organizace Nevypusť duši. Pozitivní podle ní je ale to, že Češi podle průzkumů považují své duševní zdraví jako za stejně důležité jako to fyzické. V praxi ale terapii či jinou pomoc odborníka vyhledávají lidé většinou až v situaci, kdy je jim hodně špatně. Preventivní terapie nebo všímání si signálů pořád není běžné.
83 %
lidí, kteří pociťují znaky duševních poruch, se neléčí
Zdroj: Česko v datech
Zatímco o prevenci rakoviny a dalších závažných nemocí se mluví, chodit preventivně na terapii je v Česku stále ojedinělé. „Terapie může být i prevencí a je úplně v pořádku na ni začít chodit i bez zjevného problému. Důvodem může být právě to, aby se mi nic nevymklo z rukou. Varovným signálem je to, když se necítím dobře déle než zhruba 2 měsíce a když vnímám, že to, co mi doposavad pomáhalo – pohyb, koníčky, být s rodinou nebo s přáteli – ,už přestává stačit,“ přibližuje psycholog Richard Pabišta. Podle Barbory Pšenicové z organizace Nevypusť duši je jasným signálem pro terapii to, když se kvůli náročné situaci nebo problému nemůžeme věnovat věcem, které máme rádi. „Ve chvíli, kdy musím slevit ze svých potřeb a přání a jsem hodně dlouho unavená, tak bych měla uvažovat o odborné pomoci,“ dodává.
12 %
Čechů vykazuje příznaky alespoň středně těžké deprese či úzkosti
Zdroj: Život k nezaplacení
V e-mailové poradně, kterou organizace Nevypusť duši provozuje, se terapeutky a terapeuti často setkávají s tím, že lidé své obtíže často podceňují. Ani občasným bolestem hlavy nebo na hrudi nevěnují příliš pozornosti. Do poradny dospělé často vede až prožití úzkosti či panické ataky. „Noví klienti přicházejí ve stavu, kdy už doopravdy nemohou, kdy už všechno dávno přeteklo. Potýkají se s depresivními nebo úzkostnými stavy, jsou vyčerpaní, málo v kontaktu se svými potřebami a často přepracovaní. Pohybují se na hraně. Několik let si nechtěli pomoct a rozhodli se, že už se sebou musí něco udělat,“ říká psycholožka Katarína Pabištová, která se ve své praxi věnuje především ženám a matkám.