Jak být šťastnější? Naučte se trénovat svoji mysl

Ačkoliv je životní spokojenost do značné míry dědičná, každý ji může podpořit. Štěstí nesouvisí s majetkem, vzhledem nebo pracovními úspěchy. Nemusíte jej hledat, nepřijde s dosažením nějakého milníku a ani jen tak nespadne z nebe. Rozhodněte se, že půjdete šťastným myšlenkám naproti. Jak se cítit ve svém životě lépe?

Řada terapeutů se setkává s klienty, kteří mají pocit, že zkrátka nemohou být šťastní. Čekají, až bude jejich život snadnější, až se zbaví konkrétních problémů nebo až něčeho dosáhnou. Mají pocit, že štěstí je něco, co přichází za odměnu. Ocitli se v myšlenkové pasti, protože si myslí, že jsou jen obětí svého osudu. Jsou věčně nespokojení a frustrovaní. Uniká jim přitom, že odkládání pocitu štěstí nemá smysl. Život nikdy není ideální, a tak je třeba užívat si jeho nedokonalost a zaměřit se na vše, z čeho se dá radovat.

Mnoho lidí vnímá svoje štěstí jen v závislosti na tom, zda jsou bohatší, hezčí či úspěšnější než ti druzí. Porovnávání může mít kořeny už v dětství, řada lidí si jej totiž odnáší ze školy. Stejně jako toxický tlak, že za chyby se platí. Lidé, kteří si dovolují chybovat a za chyby se ve své mysli netrestají, jsou v životě obvykle úspěšnější. Neplýtvají svoji energii, čas a ani mentální kapacitu na pocity provinění, neobávají se selhání a díky pozitivně nastavené mysli jsou odolnější. Nástrahou současného světa, která vede k negativitě a životní nespokojenosti, jsou i dokonalé fotky na sociálních sítích a zároveň i nenávistné a závistivé komentáře. 

Lidský mozek je stvořený pro hledání problémů a hrozeb

Evoluce formovala lidské myšlení tak, aby předvídalo možná nebezpečí a rizika. Obezřetnější mozek umožňoval jeho majitelům žít déle a předávat tak své geny dalším generacím. Tak jsme došli k tomu, že si mnohem snadněji dokážeme všímat neúspěchů, problémů a selhání. Pro naše mozky jsou prostě negativa evidentní. Proti pohlcení chmurnými myšlenkami se ale dá mozek trénovat. Stačí si párkrát denně najít chvilku, kdy budete myslet pozitivně. Co vás naposledy potěšilo? Co hezkého okolo sebe právě vidíte? Časem, když vydržíte několik týdnů, si vaše mysl k pozitivním myšlenkám vyšlape cestičky a radostné myšlenky vám budou naskakovat samy.

Trénujte svoji mysl
v radosti a štěstí

Klíč ke štěstí zní jednoduše: buďte šťastní bez ohledu na cokoliv. Životní spokojenost můžeme ovlivnit tím, jak o věcech přemýšlíme a jak je hodnotíme. Podle koučů se ke štěstí dá dojít i výběrem myšlenek. Každý z nás totiž své nastavení mysli může ovlivnit a naladit se na pozitivní vlnu.  Na co tedy soustředit svoji mysl? Zaměřte se na vaše velké i malé úspěchy a na to, co funguje a dělá vám radost. Třeba ranní čaj, díky kterému nastartujete svůj den. Anebo když se vám podaří včas vyzvednout děti z družiny a užít si společný čas. Snažte se nechat odplavat myšlenky na to, co vám v životě chybí a co se vám nedaří.

Inspirujte se tipy, které vám pomohou být pozitivnější:

  • Zapište si, co vám dělá radost. Stačí jen pár minut denně. A nemusí jít o velikou věc, uvědomte si, že k radosti může vést i pohled na západ slunce nebo splněný deadline v práci.
  • Oslavujte. Každý den se zaměřte na vaše úspěchy, a to i ty nejmenší. Nezapomínejte je oslavit. Podařilo se vám včas vstát ráno z postele, zalít kytky nebo umýt auto? Odměňte se dobrou večeří nebo romantickou procházkou.
  • Vzpomínejte. Pokud máte více času, připomeňte si, co dobrého se vám v životě odehrálo. Čím více se zaměříte na detaily a menší události, tím lépe.
  • Vyhněte se nebezpečnu. Jestli vaše negativní myšlenky spouští sociální sítě nebo večerní zprávy, snažte se omezit čas, který jim věnujete. 

Pozitivní emoce jsou spjaté také s vyrovnaností a psychickou odolností konkrétního člověka. Životní spokojenost je ovlivňovaná i tím, zda znáte své silné a slabé stránky. S tím přichází i nadhled. Když využíváte své silné stránky, jste plní energie a radosti. Díky nim můžete den prožít pozitivněji. Podle koučů je cestou ke spokojenosti poznání, co vám dělá dobře a co vám síly naopak ubírá. 

Osvědčeným receptem, jak být pozitivněji naladěný, je být venku. Mnoho studií prokázalo, že pohyb v otevřené krajině, třeba jen nenáročná procházka, vede k vyvolání pocitu štěstí. Podobně působí i pravidelné dobrovolnictví. Ke štěstí vedou také různé záliby. Pokud vás dokážou odtrhnout od běžných starostí a přinášejí vám radost, vyhraďte si na ně dostatek času a snažte se z něj neukrajovat.  

Naplněný život neexistuje
bez vděčnosti a laskavosti

Oxytocin i dopamin, hormony spjaté s pocitem štěstí a radosti, můžete podpořit vděčností a laskavostí. Nezapomínejte proto na vztahy ve svém životě, věnujte jim svoji pozornost a čas, poděkujte důležitým lidem ve vašem životě a nabídněte svoji pomoc, když je třeba. Pokud se naučíte druhé ocenit, i vám bude lépe. Važte si toho, co máte a snažte se vzdát představy, že potřebujete stále víc. Můžete tak uvolnit tlak, který vás svírá.

Všímavost učí lidi zpomalit a zaměřit se na tady a teď

Zaměřit svoji pozornost do přítomnosti, bez posuzování vnitřního a vnějšího světa, je osvobozující. Mindfulness, tedy všímavost, je návodem, jak se oprostit od zahlcení negativními myšlenkami, získat nadhled a vidět věci tak, jak jsou. Techniky mindfulness pomáhají lépe zvládat emocionální výkyvy a krize. Je potřeba se obrnit trpělivostí, roztěkaná mysl nepůjde zklidnit hned. Pro začátek můžete vyzkoušet tyto tipy zaměřené na všímavost:

  • Seďte a nic nedělejte. Zavřete oči a vydržte pár minut sedět. Vnímejte, jaké to je, nic nedělat. Co se vám honí hlavou? Své myšlenky nezahánějte, ale učte se je přijmout.
  • Dýchejte. Zaměřte svoji pozornost na dech, tím uvolníte tělo od napětí. Snažte se dech zpravidelnit a zklidnit, abyste našli svoji rovnováhu. Dýchejte pozvolna a hluboko, do středu těla.
  • Všímejte si těla. Hluboce dýchejte a postupně svoji pozornost směřujte do různých částí těla, od kořínků vlasů až ke špičkám prstů u nohou. Je někde cítit napětí nebo dokonce bolest? Snažte se celé tělo prodýchat a zklidnit.
Kooperativa. Pro život, jaký je

Myslete na své duševní zdraví

Sjednejte si životní pojištění pro nenadálé situace. Využijte doplňkových služeb, které nabízí pojišťovna Kooperativa. Kdy se vám budou hodit?

  • Rizikové životní pojištění FLEXI s konzultačními a asistenčními službami MAJÁK+ vám pomohou, když budete mít všeho nad hlavu. Zajistí vám například podporu při psychických obtížích a spojení s terapeutem.
  • Díky CESTĚ KE ZDRAVÍ vám pojišťovna při vážné nemoci nebo úrazu proplatí pobyt v lázních nebo návštěvu psychologa.
  • Pojistné plnění vám pomůže ve chvíli, kdy musíte zůstat doma, nebo dokonce musíte být hospitalizovaní. Nahradí váš příjem a vy a vaši blízcí tak nemusíte mít starosti s financemi.

Kdy naposledy jste mohli „vypustit“? Zpomalte, než vás zastaví něco závažného.

REKLAMA