Řada terapeutů se setkává s klienty, kteří mají pocit, že zkrátka nemohou být šťastní. Čekají, až bude jejich život snadnější, až se zbaví konkrétních problémů nebo až něčeho dosáhnou. Mají pocit, že štěstí je něco, co přichází za odměnu. Ocitli se v myšlenkové pasti, protože si myslí, že jsou jen obětí svého osudu. Jsou věčně nespokojení a frustrovaní. Uniká jim přitom, že odkládání pocitu štěstí nemá smysl. Život nikdy není ideální, a tak je třeba užívat si jeho nedokonalost a zaměřit se na vše, z čeho se dá radovat.
Mnoho lidí vnímá svoje štěstí jen v závislosti na tom, zda jsou bohatší, hezčí či úspěšnější než ti druzí. Porovnávání může mít kořeny už v dětství, řada lidí si jej totiž odnáší ze školy. Stejně jako toxický tlak, že za chyby se platí. Lidé, kteří si dovolují chybovat a za chyby se ve své mysli netrestají, jsou v životě obvykle úspěšnější. Neplýtvají svoji energii, čas a ani mentální kapacitu na pocity provinění, neobávají se selhání a díky pozitivně nastavené mysli jsou odolnější. Nástrahou současného světa, která vede k negativitě a životní nespokojenosti, jsou i dokonalé fotky na sociálních sítích a zároveň i nenávistné a závistivé komentáře.
Lidský mozek je stvořený pro hledání problémů a hrozeb
Evoluce formovala lidské myšlení tak, aby předvídalo možná nebezpečí a rizika. Obezřetnější mozek umožňoval jeho majitelům žít déle a předávat tak své geny dalším generacím. Tak jsme došli k tomu, že si mnohem snadněji dokážeme všímat neúspěchů, problémů a selhání. Pro naše mozky jsou prostě negativa evidentní. Proti pohlcení chmurnými myšlenkami se ale dá mozek trénovat. Stačí si párkrát denně najít chvilku, kdy budete myslet pozitivně. Co vás naposledy potěšilo? Co hezkého okolo sebe právě vidíte? Časem, když vydržíte několik týdnů, si vaše mysl k pozitivním myšlenkám vyšlape cestičky a radostné myšlenky vám budou naskakovat samy.