Ve tmě člověk nemá pojem o čase. Tělo přestane vnímat, kdy je den a kdy noc. Lidé, kteří se uchýlili v rámci terapie na několik dní do tmy, většinou zpočátku dlouho spí. Postupem času si mozek začne vytvářet různé představy, lidem se často vyjevují různé tvary a barvy, ale i známé tváře, vzpomínky a halucinace.
Po prvních pár dnech, kdy si tělo na tmu zvyká, přichází fáze přemýšlení. Mysl jako by člověka vedla do jeho vnitřního světa, k nedořešeným záležitostem nebo k nepříjemným myšlenkám. Někteří lidé ve tmě přemýšlejí nad svými vztahovými problémy nebo přehodnocují důležitá životní rozhodnutí. Týden ve tmě tak může přinést odpovědi, zklidnění i zlepšení koncentrace na věci, kterým doposud člověk nevěnoval příliš pozornosti.
Přibývá míst, která nabízejí zážitek ve tmě
Terapie tmou většinou probíhá v chatkách uprostřed přírody, které jsou dobře zvukově izolované. Chatky většinou bývají jednoduše zařízené, aby člověk ve tmě neměl problémy s orientací. Základem je koupelna a postel, někde se dají najít hudební nástroje, výtvarné potřeby nebo posilovací stroje. Někteří lidé ve tmě chtějí poslouchat audioknihy nebo meditační hudbu, pro nejintenzivnější účinek je však lepší zůstat v tichu. Protože člověk ve tmě ztrácí chuť k jídlu, dostává většinou jednou za den přísun porcí na celý den. Jídelníček se obvykle skládá z lehkých jídel.
Terapie tmou by měla trvat nejméně tři dny a ideálně týden. Není vhodná pro každého, proto se doporučuje před jejím absolvováním konzultovat svůj stav s terapeutem. Hodí se pro ty, které netrápí žádné závažné duševní stavy a chtějí si uspořádat vlastní myšlenky nebo jen zažít pár dní bez jakéhokoliv vyrušení. Tento způsob terapie vyhledávají ti, kteří nedokážou „vypnout“. Studie dokládají pozitivní vliv terapie tmou na obsedantně kompulzivní poruchu, tma urychluje i zbavení se nezdravých návyků a závislostí a dovede i zmírnit symptomy syndromu vyhoření.