Odborníci varují, že budoucnost českého sportu je v ohrožení. A řeč přitom není jen o profesionálním sportování. Pandemie před několika lety uzavřela sportoviště a zrušila dětské kroužky, kam se ale dosud mnoho dětí nevrátilo. „S takovým nezájmem dětí o pohybové aktivity jsme se doposud nikdy v historii nesetkali. V budoucnu tím může být ohrožené zdraví národa, zatížený zdravotnický systém, ale také ohrožena ekonomická výkonnost státu, protože právě přes sport se získává disciplína, návyky na práci v kolektivu a odolnost vůči stresu,“ varuje Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.
„V našem průzkumu pouze 22 procent klubů uvedlo, že se jim vrátil dostatečný počet dětí. Naopak 40 procent potvrdilo, že se i přes náborové akce potýkají s menším počtem mládeže. Jsou případy klubů a jednot, kde ztratily více než 100 dětí, což je velmi alarmující.“
Miroslav Jansta, předseda České unie sportu
Tréninky dětí budou zdražovat
Už tak špatnou situaci ještě zatížila inflace. Kvůli rostoucím cenám energií volají sportovní kluby a sportoviště o pomoc. Náklady podle České unie sportu narostly o stovky procent a kluby nemají z čeho brát.
„Běžně jsme platili jenom za energie zhruba 700 tisíc korun za rok. Letos se za stejnou spotřebu pohybujeme na třech milionech korun za rok. Na provoz a údržbu jsme dostali z kraje částku 280 tisíc korun, podpora od města je v řádech desetitisíců korun. Za březen dlužíme 300 tisíc za energie. Nevíme, jak z toho ven,“ potvrzuje Přemysl Šulc z klubu HC Lomnice nad Popelkou, který se stará o místní zimní halu.
Souhlasí s ním také Jakub Lébl z TJ ABC Braník a dodává, že logickým důsledkem bude nárůst cen ve sportu: „Budeme muset zvýšit členské příspěvky, a to mezi 30 až 80 procenty, což samozřejmě v situaci, kdy každá rodina čelí zvýšeným nákladům spojených s inflací, není vůbec dobré řešení, ale bohužel nebudeme mít jinou možnost. Několik klubů může být před bankrotem, a to hlavně ty, které musí provozovat vlastní sportoviště.“
Sportovní vybavení je nový luxus
Svoji roli na omezování českého sportování dětí i dospělých samozřejmě hraje i zdražování sportovního vybavení. Ovlivnila ho přitom nejen ekonomická situace, ale i změna životního stylu, kterou přinesl covid. Zejména ceny vybavení pro outdoorové aktivity, k nimž není potřeba žádná tělocvična nebo hřiště, začaly v důsledku zvýšeného zájmu růst.
Například obchody Hudy Sport hlásily nárůst poptávky a obratu až o 90 procent. Nejvyšší zájem přitom byl o outdoorové oblečení a pohorky. Téměř nedostatkovým zbožím se stala také jízdní kola, jelikož Češi jsou národem nadšených cyklistů. Podle aktuálního průzkumu agentury Ipsos a magazínu We Love Cycling si do konce roku plánuje pořídit kolo 36 procent lidí. Polovina Čechů napříč věkovými skupinami jezdí na kole alespoň několikrát za rok. Vloni v dubnu uvedlo 42 procent respondentů v průzkumu společnosti Sazka, že za kolo a cyklistické vybavení utratí až 30 tisíc korun. Zájem o kola v Česku každým rokem roste, a to i navzdory celosvětovému výpadku v jejich výrobě.
Pojistěte si své kolo proti krádeži i nehodě
Neriskujte poškození nebo krádež svého sportovního vybavení. Pojistěte si své jízdní kolo, elektrokolo, koloběžku, lyže či snowboard, anebo golfové hole či tenisové rakety. Pojistka kryje také horolezeckou a potápěčskou výstroj, přilby a jiné ochranné pomůcky či cvičicí stroje. Zároveň jsou automaticky pojištěna i demontovatelná zařízení pro jejich přepravu, například střešní nosiče a boxy. Může přitom jít o vlastní věci nebo i vypůjčené a pronajaté.