Šetřit na pojištění je obrovský risk. Se špatnou pojistkou můžeme přijít o miliony korun

Zdražování přirozeně vede lidi k myšlenkám na to, kde by se dalo ušetřit. Jaké výdaje jsou skutečně nezbytné? Pojištění nemovitostí, odpovědnosti a majetku ale mezi zbytné položky rozhodně nepatří. Naopak, v době krize a zdražování je potřeba chránit svůj majetek před vážnými životními obtížemi, následky katastrof, nehodami a haváriemi.

Náklady na práci řemeslníků, stavební materiály nebo zakoupení nového vybavení bytu jsou vyšší než před rokem. Hodnota majetku i proto stoupá. Každý majitel nemovitosti by měl aktualizovat svoji pojistnou smlouvu, aby pojistná částka odpovídala hodnotě bytu či domu.

Podpojištění vzniká ve chvíli, kdy hodnota nemovitosti přesáhne částku, na kterou je sjednaná pojistka. Hrozí tak, že majitel bytu nebo domu v případě škody nedostane od pojišťovny dostatek financí na uhrazení nákladů na uvedení nemovitosti do původního stavu, i kdyby se jednalo o postavení domu znovu od základů.

Lidé uzavírající pojistné smlouvy se většinou řídí výší pravidelných plateb. Tak ale opomíjejí jiné důležité faktory. Kromě pojistné částky, která by měla odpovídat hodnotě nemovitosti, je dále důležité vzít v potaz také to, zda pojistka zahrnuje klasickou ochranu proti živlům, požárům, vykradení a vandalům. Zásadní je také to, zda se vztahuje i na garáž, sklep nebo kůlnu.

Tornádo poničilo rodinný dům. Škody ale napáchalo i na pozemku, konkrétně na stodole, udírně a oplocení. Pojistná smlouva, která byla uzavřena v roce 2015, se ale vztahovala jen na rodinný dům a nezahrnovala vedlejší objekty. Náklady na jejich obnovu proto nebyly pokryté pojistkou.

Dvě třetiny pojistek nepokryjí náklady v případě zkázy

Ukazuje se, že čeští majitelé nemovitostí svoje pojistky dostatečně neaktualizují. Často spoléhají na to, že se o ně pojišťovna v případě pohromy postará. Podle údajů České asociace pojišťoven jen každá třetí pojistka zahrnuje pojistnou částku, za kterou by bylo možné pořídit nové bydlení v případě celkové zkázy. I kdyby bylo potřeba znovu postavit celý dům.

Podle údajů pojišťovny Kooperativa je až 30 procent nemovitostí nepojištěných. To znamená, že v případě celkového poškození, například vlivem povodní či tornád, jejich majitelé přišli o miliony i desítky milionů korun. 

Pojistné smlouvy je třeba revidovat ideálně každý rok anebo i častěji, pokud jste vaši nemovitost zrekonstruovali, vyměnili všechen nábytek za nový, nakoupili drahé spotřebiče nebo jste provedli jiné zásadní změny, které mají vliv na hodnotu nemovitosti. Nezapomeňte také kontaktovat svoji pojišťovnu v případě, že jste investovali do tepelného čerpadla či solárních panelů.

Jak správně pojistit svůj byt či dům? Šetřit se nevyplácí

Hodnotu nemovitosti nejlépe dokáže stanovit profesionální odhadce, poradit vám může také realitní makléř nebo finanční poradce. V rámci pojistky zohledněte i plochu a dispozici bytu, nezmenšujte plochu bytu nebo nedávnou rekonstrukci. Jde o váš majetek.

Při sjednání pojištění pamatujte nejen na samotný dům, ale i na vedlejší objekty, které se na pozemku u rodinného domu či rekreační budovy nacházejí. Ať už jde o zahradní domek, stodolu, bazén nebo oplocení. Pojištění nemovitosti doplňte pojištěním domácnosti a odpovědnosti. 

Neřiďte se cenou pojištění. Rozhodujte se podle toho, co za své peníze dostanete a zda to odpovídá vaší životní situaci. Mezi nabídkami pojišťoven volte podle toho, která rizika mohou váš domov reálně ohrozit. 

Indexace chrání majetek, zohledňuje i inflaci

Pojišťovny svým klientům nabízejí možnost doplnit pojistnou smlouvu indexací. Ta zajistí automatické zvýšení pojistné částky podle nákladnosti stavebních prací a materiálů. Dále zahrnuje také zvyšování limitů plnění. Indexace sice zcela nezaručuje, že bude pojistná částka vždy zcela odpovídat situaci na trhu, je ale účinným nástrojem proti podpojištění v případě, že na aktualizaci pojistky zapomenete na několik let.  

V červnu 2021 poškodilo tornádo na Moravě řadový dům. Škody byly tak rozsáhlé, že statik rozhodl o kompletní demolici. Rodina uzavřela pojistnou smlouvu u v roce 1997 na pojistnou částku 800 000 korun a od té doby ji neaktualizovala. Škoda, kterou tornádo napáchalo na rodinném domě, se vyšplhala na 3,2 milionu korun. Náklady na demolici a opětovné postavení rodinného domu tedy čtyřnásobně převýšily objem vyplacené plnění od pojišťovny.

Nepodceňujte pojištění své nemovitosti. Nezapomínejte, že podpojištění se netýká jen nemovitostí, ale veškerého majetku. Aktualizujte pojistné smlouvy a chraňte svůj majetek. Díky správně nastavené pojistné částce můžete zcela obnovit svůj byt či dům v případě jejich kompletního zničení. Zjistěte víc o možnosti indexace.

Kooperativa. Pro život, jaký je

Využijte rychlou pomoc od odborníků a zůstaňte i v prekérní situaci v klidu

Klienti pojišťovny Kooperativa získávají k pojištění majetku asistenční služby zdarma. Obraťte se na infolinku v krizové situaci a nechte si pomoci rychlým zásahem zámečníka nebo instalatéra. Operátorka na telefonu vám poradí, jak postupovat a jak škody evidovat tak, aby jejich náprava byla hrazena z pojištění.

TO MĚ ZAJÍMÁ →
REKLAMA

Pokračujte ve čtení: