Rakovina plic je bohužel na vzestupu a má jedno velké úskalí

Karcinom plic je nejen v české populaci jedním z nejčastějších typů nádorového onemocnění a zároveň se významně podílí i na vysoké úmrtnosti. Hlavním úskalím tohoto nádorového onemocnění ale je, že se na něj často přichází velmi pozdě. Dokazuje to i příběh pacientky Ivany, který má ale naštěstí dobrý konec.

Vysoký výskyt karcinomu plic a zároveň vysoká úmrtnost s ním související představují celosvětový problém. Od 1. ledna 2022 je spuštěn nový státem organizovaný screening rakoviny plic. Jeho cílem je záchyt časných stadií karcinomu plic a zlepšení prognózy tzv. rizikové populace – kuřáků mezi 55 až 74 lety – za účelem včasného odhalení tohoto onemocnění.

Protonové centrum v Praze (PTC) je jedním ze zdravotnických zařízení, kde lze karcinom plic léčit moderní a šetrnou technologií protonové radioterapie. Navíc od roku 2015 probíhají klinické studie týkající se různých typů biologické léčby rakoviny. Stále častěji tak biologická léčba doplňuje základní typy léčebných metod rakoviny – chirurgii, radioterapii a chemoterapii. Zvyšuje se tak šance pacientů na úspěšnou léčbu.

Koho se rakovina plic týká

V souvislosti s onkologickým onemocněním plic se téměř každému vybaví kouření cigaret. „Přestože kouření zůstává nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro rozvoj karcinomu plic, existuje celá řada dalších faktorů, které mohou rozvoj onemocnění způsobit i u celoživotních nekuřáků – pasivní kouření, alkohol, znečištěné ovzduší, ionizující záření, radon, azbest, kontakt s chemickými látkami či rozpouštědly, dále některé virové infekce a chronická respirační onemocnění,“ vyjmenovává MUDr. Alexandra Haas, která se v Protonovém centru léčbou nemalobuněčného karcinomu plic zabývá.

S karcinomem plic se v minulosti potýkali spíše muži kuřáci, nejčastěji ve věku mezi 60 a 70 lety, dnes se ale stále více vyskytuje i u žen a zároveň klesá věk pacientů. Mužů se týká také rakovina prostaty. Protonová terapie je přesná a šetrná metoda i při léčbě rakoviny prostaty, navíc s minimálními vedlejšími účinky. Protonovou terapií lze úspěšně vyléčit až 97 % pacientů s karcinomem prostaty nízkého rizika.

Příznaky nemoci

Karcinom plic je onemocnění, které ze začátku nemusí mít žádné specifické projevy a dlouho proto zůstává nerozpoznáno. Projeví se nespecificky únavou, nechutenstvím nebo úbytkem na váze. Typické příznaky, jako je kašel, patologický poslechový nález, dušnost nebo hemoptýza (vykašlávání krve), jsou již známkou pokročilého onemocnění.

Léčba rakoviny plic

„V Protonovém centru léčíme pacienty s nemalobuněčným karcinomem plic a využíváme k tomu moderní metodu tzv. tužkového skenování. Protonový svazek díky svým fyzikálním vlastnostem umožňuje zacílit požadované ložisko a významně snížit ozáření okolních zdravých tkání a orgánů, což je největším benefitem protonové léčby. Výrazně se tak snižuje riziko vzniku nežádoucích vedlejších účinků léčby a zvyšuje se kvalita života pacientů po léčbě,“ vysvětluje MUDr. Alexandra Haas. 

Protonová léčba je ze zákona hrazena zdravotními pojišťovnami. Protonové centrum má dlouhodobě uzavřeny smlouvy s českými zdravotními pojišťovnami. Do PTC vede několik cest. „Nejrychlejší a nejideálnější cestou je indikace pacienta na základě dlouhodobé spolupráce lékařů Protonového centra s odborníky z onkologických center. Další možností je, že nás pacient sám kontaktuje, zavolá na naši infolinku nebo pošle e-mailem dotaz na náš klientský servis. Do 48 hodin od nás dostane informace, zda je pro něho protonová léčba vhodná, a pokud ano, je objednán na vstupní konzultaci. Pacienti nás mohou kontaktovat samozřejmě i sami a bez doporučení lékaře,“ zdůrazňuje MUDr. Alexandra Haas.

Ivana: Rok a půl trvalo, než mi byla diagnostikována rakovina, pak události nabraly rychlý spád

Paní Ivano, popište nám svoji diagnózu.
Moje diagnóza je rakovina plic, konkrétně jsem měla Pancoastův tumor (Pancoastův tumor je nádor postihující horní část plic a způsobující bolesti horní končetiny a ramene, pozn. redakce). Nemoc mi byla diagnostikována 10. února letošního roku. To datum nikdy nezapomenu.

Kouřila jste cigarety?
Ano, byla jsem letitá kuřačka.

Jak se vaše onemocnění projevovalo?
Měla jsem bolesti v zádech přímo v oblasti žeber mezi lopatkami. Byly to velké bolesti, které mě trápily rok a půl. Na nádor se přišlo vlastně úplně náhodou, když mě jeden pan doktor poslal na rentgen plic. Měl podezření, které se snímkem potvrdilo. V plicích byl nádor, který mi pocitově tlačil na žebra a způsoboval mi bolest. 

Co následovalo?
Jakmile se přišlo na nádor, mělo to rychlý spád. Už 14. února jsem jela poprvé na plicní kliniku do Motola, odkud mě poslali na PET/CT. Zjistili, že nádor není možné operovat, a byla mi doporučena kombinovaná onkologická terapie – čtyři cykly chemoterapie v kombinaci s ozářením v Protonovém centru.

PET/CT je jedno z nejmodernějších vyšetření současné medicíny. Umožňuje odhalit řadu patologických stavů zejména v onkologii, kardiologii, neurologii, pneumologii či urologii. Využívá se rovněž při průkazu zánětlivých a degenerativních procesů. Skládá se ze dvou vyšetření – pozitronové emisní tomografie (PET) a počítačové tomografie (CT). Zatímco PET stanovuje míru poškození buněk, CT stanovuje přesné umístění postiženého ložiska.

MUDr. Alexandra Haas,vedoucí lékařka Protonového centra pro léčbu nádorových onemocnění plic

Jak jste přišla na Protonové centrum v Praze?
Léčbu v Protonovém centru mi doporučil přímo pan doktor na radioterapii v Motole. Můj nádor byl blízko míchy, takže protonová radioterapie byla ideální volbou, aby nedošlo k jejímu poškození. V Protonovém centru se mě ujala paní doktorka Alexandra Haas.

Jak moc byla léčba pro vás náročná?
Bylo to velmi náročné. Chemoterapie probíhala každé tři týdny. Jsem ráda, že to mám za sebou. Ozařování v Protonovém centru nebylo naštěstí vůbec náročné, nebolelo mě, naopak se bolesti, které mi způsoboval nádor, postupně zmenšovaly. Jen kůže byla jakoby lehce popálená, ale na to jsem byla dopředu připravena a nebylo to nic, co by mě omezovalo. Přímo ozáření protonovou radioterapií probíhalo tak, že jsem byla v takzvaném řízeném nádechu, ve kterém jsem musela chvíli vydržet a po tu dobu jsem byla ozařovaná.

Jak se dnes cítíte?
Léčba chemoterapií a protonovou radioterapií byla úspěšná a mohlo se přistoupit k operaci, při které mi byl nádor odstraněn. Dnes jsem naprosto v pořádku, dobře se mi dýchá! Čekají mě ještě nějaké kontroly, ale důležité je, že plíce mám bez nádoru.

Určitě bych chtěla, aby zaznělo, jak moc jsem byla s léčbou v Protonovém centru spokojená. Já říkám, že na „Protoňák“ nedám dopustit. Byla bych nejradši, kdyby moje léčba mohla probíhat jen tam. Já jsem tam byla zkrátka se vším velmi spokojená. Prostředí je krásné, všichni jsou k pacientům velmi ohleduplní, vše vysvětlí a klidně i několikrát. Mně se dokonce stalo, že když jsem měla po posledním ozařování a odcházela z Protonového centra, rozbrečela jsem se, že je to naposledy a už se nevrátím. Vím, že to teď zní úsměvně, ale já tam byla opravdu velmi spokojená a byla to spontánní reakce.

Protonové centrum úspěšně léčí rakovinu už deset let

Protonové centrum v Praze patří ve svém oboru ke světové špičce. Jeho prosklenou a jednoduše tvarovanou budovu míjí při cestě po magistrále řada z nás – působí vlastně celkem nenápadně. Už celou dekádu ale zásadním způsobem pomáhá s léčbou nádorových onemocnění. Využívá k tomu jednu z nejperspektivnějších metod 21. století – protonovou terapii. A z dlouhého seznamu úspěchů stojí za zmínku přinejmenším jeden klíčový údaj. Léčbou, která je bezpečná a ověřená, tu prošlo již více než 9 000 onkologických pacientů.

Největších úspěchů se Protonovému centru daří dosahovat při léčbě karcinomu prostaty v tzv. krátkém režimu. Právě v léčbě rakoviny prostaty má v celosvětovém srovnání nejlepší výsledky na největším souboru pacientů. Od roku 2012, kdy bylo centrum otevřeno, se v něm léčilo více než 3 000 pacientů s touto diagnózou. Protonová léčba má vysokou účinnost. Dokáže úspěšně vyléčit až 97 % pacientů s karcinomem prostaty nízkého rizika a více než 90 % pacientů se středně rizikovými nádory prostaty.

„Když jsme před deseti lety začínali, bylo podobných center na světě třicet a všechna ozařovala v módu pasivního rozptylu. To byla ta základní modalita, která umožňovala léčit poměrně malé a symetrické nádory,“ říká ředitel zdravotního úseku doc. MUDr. Jiří Kubeš. Tužkové skenování podle jeho slov otevřelo obrovský prostor k léčbě velkých nádorů, složitě tvarovaných nebo na hůře dostupných místech. „Obecně se protonová radioterapie přesunula z určité třešničky na dortu do polohy standardního postupu, který je v mnoha situacích velmi prospěšný. Množství lidí, kterým dnes dokážeme smysluplně pomoci, se z mého pohledu zdesetinásobilo.“

Úspěšnost a přínos protonové terapie stvrzuje jak počet spokojených pacientů, tak i skutečnost, že je hrazena všemi českými zdravotními pojišťovnami. Ovšem pro pomoc sem přicházejí i pacienti ze zahraničí. Protonové centrum v Praze má totiž skvělé renomé po celém světě a s léčbou některých vybraných diagnóz má vůbec největší zkušenosti.

„Asi nebudu daleko do pravdy, když řeknu, že máme nejvíce pacientů na světě léčených touto technikou,“ upozorňuje docent Kubeš a dodává: „A když máte něčeho nejvíc na světě, tak s tím máte největší zkušenost. Tady u nás kombinujeme technologii, kterou máme k dispozici, se znalostmi, které jsme za těch deset let získali, a personálem, který je kvalitní po všech stránkách. A to od fyziků přes lékaře až po radiologické asistenty a další. Co je podle mě také důležité, je to, že přístup celé naší kliniky k pacientům je mimořádně vstřícný.“

TO MĚ ZAJÍMÁ →
REKLAMA

Pokračujte ve čtení: