Rakovina prostaty: Šance na vyléčení je téměř stoprocentní. Má to ale háček

Karcinom prostaty patří mezi nejčastější nádorová onemocnění mužů. Podle odhadů v současnosti žije se zhoubným nádorem prostaty 60 až 100 000 Čechů.

Spousta z nich o něm ale vůbec neví. Nádor prostaty nebolí a ani se nijak neprojevuje. Proto je zásadní chodit na pravidelná vyšetření k praktickému lékaři nebo urologovi, kteří mohou nemoc včas odhalit, a to vyšetřením krve na zjištění hladiny PSA (prostatického specifického antigenu). 

V počáteční fázi rakoviny prostaty máte téměř stoprocentní šanci na úplné vyléčení

Pozitivní je, že v počáteční fázi je karcinom velmi dobře léčitelný. Jenže aby se na něj přišlo, je potřeba navštěvovat lékaře. Alarmující je, že za praktickým lékařem, který by pacientovi udělal krevní testy, pravidelně dochází jen každý druhý český muž starší 55 let. Z vyšetření, které může zahrnovat i vyšetření konečníku, má spousta mužů zbytečné obavy. Pokud je prostata v pořádku, je tento úkon téměř bezbolestný.

Karcinom prostaty nebolí a v počátečních stadiích se nijak neprojevuje. Kdy byste však měli zpozornět, jsou problémy při močení, potíže s erekcí a ejakulací nebo pokud objevíte v moči či ve spermatu krev. I když se u vás tyto problémy objeví, nemusí se jednat o rakovinu prostaty, ale je potřeba zjistit důvody těchto potíží.

Díky rozvoji vyšetření lékaři dovedou odhalit i nádory, které by dříve zůstaly nepovšimnuty. V Česku si tuto diagnózu každý rok vyslechne téměř 8 000 nových pacientů. Pokud patříte mezi ně, zachovejte chladnou hlavu a pusťte se do shánění informací o léčbě. 

Kdo je ohrožen

Ačkoli zatím není prokázáno, co vede k rozvoji rakoviny prostaty, lékaři pozorují, že nejohroženější jsou muži starší 50 let, kteří by měli absolvovat urologické vyšetření nejméně jednou za dva roky. Navštívit lékaře byste měli každý rok i v případě, když je karcinom prostaty diagnostikován některému z mužů ve vaší rodině. Šedesátníci by si měli nechat vyšetřit prostatu každý rok. 

Šetrná léčba protonem

Protonové centrum v Praze nabízí léčení rakoviny prostaty protonovým zářením, které dokáže cílit přesně do míst, která je potřeba ozářit, a proto je šetrné k okolním zdravým tkáním.

Do Protonového centra každoročně míří mnoho pacientů s různými diagnózami. Kromě pojišťovnami hrazené protonové léčby nabízí Protonové centrum vybraná diagnostická vyšetření a další zdravotní služby hrazené ze zdravotního pojištění.

Objednat se na bezplatné vstupní vyšetření do Protonového centra může každý pacient z celé ČR. Není potřeba doporučení od lékaře, pouze výsledek PSA a biopsie. Svůj stav a léčbu budete následně v Protonovém centru konzultovat s lékařem, který pečlivě prostuduje vaše zdravotní dokumenty a posoudí, zda je pro vás protonová léčba vhodná.

Každému pacientovi je hned po prvním kontaktu přidělen osobní koordinátor. Ten pacientovi plánuje schůzky s jeho lékařem, termíny vyšetření i léčby. Na osobního koordinátora se může pacient obrátit kdykoli s jakýmkoli dotazem či potíží. 

„Dokázali jsme najít řešení, oproti jiným léčebným metodám, umožňující mužům po léčbě časného stadia rakoviny prostaty, aby netrpěli impotencí, inkontinencí a aby zůstali zdraví. Reprezentují nás inovace, výsledky, zkušenosti a lidský přístup. Našim pacientům chceme poskytovat dokonalý servis na světové úrovni,“ říká Jiří Kubeš, vedoucí lékař pro léčbu karcinomu prostaty. U nízce rizikových karcinomů prostaty léčba trvá pouhých pět pracovních dní, kdy se na ozařování chodí každý druhý den. V případě pokročilejších stadií léčba trvá 21 dní.

Protonové centrum úspěšně léčí rakovinu už deset let

Protonové centrum v Praze patří ve svém oboru ke světové špičce. Jeho prosklenou a jednoduše tvarovanou budovu míjí při cestě po magistrále řada z nás – působí vlastně celkem nenápadně. Už celou dekádu ale zásadním způsobem pomáhá s léčbou nádorových onemocnění. Využívá k tomu jednu z nejperspektivnějších metod 21. století – protonovou terapii. A z dlouhého seznamu úspěchů stojí za zmínku přinejmenším jeden klíčový údaj. Léčbou, která je bezpečná a ověřená, tu prošlo již více než 9 000 onkologických pacientů.

Největších úspěchů se Protonovému centru daří dosahovat při léčbě karcinomu prostaty v tzv. krátkém režimu. Právě v léčbě rakoviny prostaty má v celosvětovém srovnání nejlepší výsledky na největším souboru pacientů. Od roku 2012, kdy bylo centrum otevřeno, se v něm léčilo více než 3 000 pacientů s touto diagnózou. Protonová léčba má vysokou účinnost. Dokáže úspěšně vyléčit až 97 % pacientů s karcinomem prostaty nízkého rizika a více než 90 % pacientů se středně rizikovými nádory prostaty.

„Když jsme před deseti lety začínali, bylo podobných center na světě třicet a všechna ozařovala v módu pasivního rozptylu. To byla ta základní modalita, která umožňovala léčit poměrně malé a symetrické nádory,“ říká ředitel zdravotního úseku doc. MUDr. Jiří Kubeš. Tužkové skenování podle jeho slov otevřelo obrovský prostor k léčbě velkých nádorů, složitě tvarovaných nebo na hůře dostupných místech. „Obecně se protonová radioterapie přesunula z určité třešničky na dortu do polohy standardního postupu, který je v mnoha situacích velmi prospěšný. Množství lidí, kterým dnes dokážeme smysluplně pomoci, se z mého pohledu zdesetinásobilo.“

Úspěšnost a přínos protonové terapie stvrzuje jak počet spokojených pacientů, tak i skutečnost, že je hrazena všemi českými zdravotními pojišťovnami. Ovšem pro pomoc sem přicházejí i pacienti ze zahraničí. Protonové centrum v Praze má totiž skvělé renomé po celém světě a s léčbou některých vybraných diagnóz má vůbec největší zkušenosti.

„Asi nebudu daleko do pravdy, když řeknu, že máme nejvíce pacientů na světě léčených touto technikou,“ upozorňuje docent Kubeš a dodává: „A když máte něčeho nejvíc na světě, tak s tím máte největší zkušenost. Tady u nás kombinujeme technologii, kterou máme k dispozici, se znalostmi, které jsme za těch deset let získali, a personálem, který je kvalitní po všech stránkách. A to od fyziků přes lékaře až po radiologické asistenty a další. Co je podle mě také důležité, je to, že přístup celé naší kliniky k pacientům je mimořádně vstřícný.“

TO MĚ ZAJÍMÁ →
REKLAMA

Pokračujte ve čtení: